Коли потрібно садити Квіти-Розсаду?


Час садити розсаду!

Для садівника весна починається набагато раніше, ніж для простого обивателя. Тому що він, як ніхто інший, уважно стежить за календарем і чекає того моменту, коли можна буде обережно опустити перший насіннячко в поки ще сонну землю ...
Спочатку було ... насіннячко
У магазині вам сподобався квітка на упаковці? Дуже добре, візьміть пакетик в руки і знайдіть на зворотній стороні "реалізувати до ...". Бажано, щоб стояв відбиток дати кінця цього року, а ще краще, майбутнього. Це дуже важливо! Інакше, якщо насіння "прострочені", всі старання підуть прахом. Переконавшись, що з терміном придатності все в порядку, непогано було б ще вивчити, в яких умовах потребує обраний вами квітка. І зіставити з тими, що ви зможете запропонувати йому на своїй земельній ділянці.
Наприклад, якщо ваша клумба знаходиться в затіненій частині ділянки - придивіться до бальзамін, Левко, лобелії, резеди , тютюну та ін Якщо у вас немає можливості поливати посадки кожен день, віддайте перевагу посухостійким літники. Це амарант, чорнобривці, вербена, геліхрізум, гомфрена, Кохія, лобелія, красоля, петунія, сальвія, скабіоза, статіце, тютюн, флокс, Целозія, Ціннія та ін
Який робочий інвентар знадобиться?
Контейнер для розсади та пікіровки 
Грунт 
Дренаж 
Совок 
Озера 
Обприскувач 
Добриво 
Етикетки 
І, природно, насіння однорічних квітів.
Куди сіяти?
Вам будуть потрібні розсадні ящики глибиною 8 см. Нині у різних магазинах величезний вибір місткостей для розсади (пластикові касети, торф'яні горщики, таблетки контейнери, міні-теплички тощо) на будь-який смак, колір і гаманець.
Якщо не хочеться витрачати гроші на придбання спеціальної тари, можна використовувати ємкості від продуктів (морозива, тортів, кондитерських виробів і навіть пакети від соку і молока). Стаканчики від йогуртів відмінно підходять для вирощування розсади без подальшої пікіровки. Важлива деталь: посуд від молочних продуктів перед використанням необхідно ретельно промити содовим розчином. Потім в ній необхідно проробити дренажні отвори. Гострим предметом (наприклад, ніж) зробіть кілька дірочок. Тепер саморобна посуд для розсади готова і її можна заповнювати.
У що сіяти?
У тому ж магазині, де ви купували тару, напевно, продається почвогрунт. Пакетів багато, але ми уважно читаємо назви на упаковках. Знаходимо пакет з позначкою "Для розсади овочевих та квіткових культур". У ньому - суміш на основі торфу з перегноєм та піском. Це те, що треба.
А в майбутньому, якщо вам сподобається займатися з розсадою, з осені запасіться своєї землі з ділянки. У досвідчених квіткарів грунт варто всю зиму на балконі. У промерзлій землі значно скорочується кількість грунтових хвороботворних мікроорганізмів, шкідників та паразитів. Навесні землю вносять у квартиру, відігрівають і, звичайним чином підготувавши, використовує під розсаду.
Як підготувати грунт?
Куплений грунт бажано, хоча і не обов'язково, перед посівом обробити. Для цього приготуйте гарячий міцний розчин перманганату калію: у дволітрову пляшку з гарячою водою насипте кристали марганцівки. Дайте їм повністю розчинитися. Розчин повинен бути густого фіолетового кольору. Насипте почвогрунт в розсадні ящики і саме там пролийте його щойно зробленим розчином. Воді дайте стекти, а землі охолонути і підсохнути.
Але перш, ніж ви займетеся безпосередньо грунтом, на дно ємності з дренажним отвором засипте дрібний керамзит шаром в 10 мм. Врахуйте, що землю слід насипати не до самих країв ємності, а з таким розрахунком, щоб можна було присипати висаджені насіння і поливати їх. Грунт необхідно ущільнити (обжати) по краях ємності, щоб грунт, подсихая, не відставав від стінок тари.
Причому тут Місяць?
Досвідчені квітникарі, перш ніж почати роботу, обов'язково заглядають у місячний календар. І, переконавшись, що день сьогодні відповідний, приступають до посівів або іншим маніпуляціям з рослинами. Бувалі підтверджують, що при обліку фаз Місяця сходи виходять дружними, сіянці не страждають від захворювань, розсада добре приймається після пересадки, а цвітіння надзвичайно пишне і ефектне.
Як працює календар? У день молодика, за кілька днів до і після посадка не проводиться. Все що росте вгору (якщо метою посадки є надземні частини рослини - це якраз відноситься і до квітів) саджають у період зростаючого Місяця, відразу після молодика. А все, що росте вниз, висаджують при спадної Місяці (раптом ви захочете посадити морквину або інший коренеплід). Насправді, простіше купити місячний календар (стоїть він у межах 20 рублів) і слідувати його рекомендаціям.
Як сіяти?
Зазвичай посів насіння здійснюється врозкид з пакетика. Дуже дрібні насіння не закладаються землею, а більші присипаються шаром землі, приблизно рівним товщині насіння. Потім ємність з висіяним насінням зрошують з пульверизатора, щоб не допустити розмивання грунту.
Лобелія, петунії і інші дуже дрібне насіння зручніше сіяти, якщо змішати насіння квітів з сухим чистим дрібним річковим піском 1:6 або вмістом випитого чайного пакетика.
Насінням для того, щоб прорости, світло не потрібне. Тому до появи сходів посіви не обов'язково тримати на підвіконні. Виняток - портулак, Кохія, лобелія і насіння деяких інших рослин, що проростають на світлі. У цей відповідальний момент насінню потрібна вологість. Для досягнення парникового ефекту накриваємо ємності з посівами харчовою плівкою або пакуємо контейнер в поліетиленовий пакет. При утворенні конденсату знімаємо покриття, струшуємо краплі (в цей час провітрюється субстрат) і накриваємо знову.
З появою сходів посіви переставляємо до світла, краще всього на підвіконня. Але стежите, щоб не було різких перепадів температури - від цього розсада дуже страждає.
Сходи лобелії, петунії, айстр, флокса однорічне цініі мають схильність до вилягання від чорної ніжки - хвороби рослин, при якій чорніють і загнивають коренева шийка і підстава стебла. Збудниками є паразитичні гриби і бактерії. Запобігти появи чорної ніжки легше, ніж рятувати розсаду від хвороби.
Навіть якщо ви висаджуєте рослини тільки двох-трьох видів, не думайте пам'ять, підписуєте на контейнері або на спеціальних етикетках назви кольорів, посіяні в цій ємкості.
З метою профілактики важливо:
  • не сіяти насіння надто густо,
  • періодично провітрювати сходи,
  • не заливати : субстрат повинен бути постійно вологим, але не мокрим,
  • забезпечити гарне освітлення,
  • підтримувати температуру в приміщенні не більше 15-20 градусів за Цельсієм.
Дотримання цих нехитрих агротехнічних умов сприяють повноцінному розвитку і формування розсади. У разі виникнення захворювання знають квітникарі рекомендують провести обробку розсади фітоспоріном. Тим, хто у всьому прагне уникати "хімії", можна скористатися порошком з яєчної шкаралупи. Серед досвідчених садівників він славиться своєю унікальною здатністю боротися із цим злом розсади - чорною ніжкою. Приготувати порошок легко: вимиту і добре просушену шкаралупу подрібніть в порошок. Потім повністю засипте місце, уражене чорною ніжкою. Так само подрібнену шкаралупу можна сипати зверху посівів для профілактики захворювання.
Якою водою поливати?
Поливати розсаду треба в першій половині дня і в жодному разі не на ніч.
При "нічному" поливі вона протягнеться, буде рости слабкою і більше схильною до захворювань.
Деякі садівники віддають перевагу відстояною воді кімнатної температури. Інші поливають розсаду остудженої водою, набраної з "гарячого" крана, вважаючи, що в гарячій воді менше хлору. Є й такі, хто купує воду для поливу своїх сіянців. Але, єдиної думки в цьому, на перший погляд, простому питанні, у квіткарів немає.
"Сухого" режиму вирощування вимагають наступні культури: астра, чорнобривці, левкой, левиний зів, петунія, портулак, флокс Друммонда і цінія. Вони терпимо переносять сухість повітря і деякий пересихання субстрату. Поливати їх потрібно з ранку в сонячні дні тільки при висиханні верхнього шару грунту, але з глибоким промочування всього верхнього шару.
вологого режиму вирощування вимагають жоржина, лобелія, красоля, запашний тютюн. Сухе повітря і пересихання земляної грудки діють на них згубно.
Чим підживити сіянці?
Коли у паростка намітиться друга пара справжніх листків, можна починати "підгодовувати" розсаду. Поливати з підгодівлею треба раз на тиждень. Знаючі квітникарі розбавляють повне мінеральне добриво як мінімум в два рази слабкіше, рекомендованого в інструкції. З добривами не все так просто. За великим рахунком, розсада невибагливих летников чудово зросте і без додаткової підгодівлі. Рослини, що вимагають внесення додаткового мінерального і органічного добрива, "годуєте" строго з урахуванням особливості агротехніки конкретного виду.
Коли і як розсаджувати по окремих горщиках?
Пересадка сіянців під час росту з однієї ємності в іншу з обривання кінчика кореня називається пікіровкою. Її мета - надати рослинам велику площа живлення та отримати більш потужну кореневу систему. При пікіровці слід відокремити частину сходів від інших з грудкою землі, потім відокремити один проросток і обрізати занадто довгий корінь. Далі зробити поглиблення в грунті пікіровочного горщика і, проштовхнувши корінь проростка вглиб грунту, присипати корінець землею, ущільнивши її. Важливо підтримати паростки від падіння при першому поливі. І обов'язково перші пару днів тримати розпікувати розсаду в прохолоді, не допускаючи попадання на неї прямих сонячних променів.
Коли висаджувати розсаду в грунт?
До певного моменту сіянці перебували в парникових умови в прямому і переносному сенсі. Зрозуміло, що "розбещена" такою турботою і увагою розсада не пристосована до виживання в суворих умовах незахищеного грунту. Доведеться її загартовувати. За 10-12 днів до передбачуваного терміну переселення квіточок у відкритий грунт обмежте полив. По можливості виставляйте горщики з розсадою "на вулицю" - на відкритий балкон, за вікно. А в один прекрасний день доведеться і зовсім залишити їх на "ночівлю на вулиці". Не хвилюйтеся, ці спартанські випробування підуть тільки на користь молодим, і кмітливим. Не будемо забувати, що поворотні заморозки в середній смузі можуть бути до 10 червня. Саме до цього дня небажано висаджувати розсаду теплолюбних квітів. Ми ж не хочемо, щоб всю нашу працю пішов нанівець за одну ніч!
Але деякі холодостійких культури все-таки можна висадити і в травні. Наприклад, віоли. Згадайте, саме вони, ще в квітні першими з'являються на міських клумбах. Також витримує заморозки до -4 ° С гвоздика Шабо, запашний горошок, левкой, цінеррарія.
І ще одне "але": розсаду можна висаджувати в грунт на клумбу, але можна в підвісні корзини. Тому петунія, лобелія і вербена можуть раніше своїх сусідів по підвіконню опинитися на волі.
Висаджувати розсаду бажано в похмуру погоду або ввечері. Чому? Щоб яскраве літнє сонечко не обпалило хоч і загартовані, але все ж недостатньо адаптовані до повного світловому дню рослини.
Як висаджувати в землю?
Заздалегідь підготуйте грунт на клумбі або грядці: скопайте, звільніть від коренів бур'янів, полийте. Якщо грунт бідна, внесіть добриво. На кислих грунтах необхідно додати вапно (200-300 г/м2).
Якщо розсада знаходиться в пікіровочних стаканчиках, перед переселенням помірно зволожите в них землю. Потім зробіть совком поглиблення в грунті майбутньої клумби. Дістаньте з стаканчика рослина з земляною грудкою (намагаючись не зруйнувати його!) І розмістіть в лунці. Добре обіжміть землю навколо переляканого "переселенця" і полийте. Бажано на перші дні створити для розсади тенек - наприклад, прикрити лутрасілом. Це сприятиме кращій приживлюваності рослин.
Деякі культури при пересадці можна заглиблювати на 2-5 см. Це особливо актуально для витягнуте з-за нестачі світла або неправильного поливу розсади. Так, переросли чорнобривці, амарант і цініі сміливо занурюйте в землю на 5 см. Але є рослини, що не виносять заглиблення. Наприклад, запашний тютюн, який утворює прикореневу розетку листя.
У кожної рослини є маса своїх агротехнічних тонкощів, нюансів і особливостей обробки. Але, я дуже сподіваюся, що ця схема вирощування розсади допоможе початківцям квітникарям, яким і автор був кілька років тому, зробити перші кроки більш впевнено. У таблиці наведені короткі дані по однолетним культурам, посів яких зазвичай роблять у березні.
Таблиця № 1
Найменування однорічних рослин Термін посіву на розсаду Терміни появи сходівТерміни пікіровки Терміни висадки в грунт Особливості Лобелія Лютий - початок березня Через 10-15 днів - Наприкінці травня - початку червня На стадії розсади схильність захворювання "чорна ніжка". Тривале цвітіння Петунія Лютий - початок березня Через 10-15 днів У фазі двох справжніх листочків У травні На стадії розсади схильність захворювання "чорна ніжка". Тривале цвітіння, аромат Віола Початок березня Через 10-15 днів У фазі двох справжніх листочків У травні морозостійка, віддає перевагу вологі грунти, легко переносить пересадку навіть у квітучому станіДекоративна капуста Березень Через 4-7 днів При появі 5-6 справжніх листочків У травні холодостійка, "качан" формується до кінця серпня Рицина Березень Через 8-14 днів У фазі двох справжніх листочків В кінці травня - початку червня Боїться поворотних заморозків і легковажного місця розташування Флокс ДруммондаБерезень Через 8-15 днів При появі першої пари справжніх листків Наприкінці травня На стадії розсади схильність захворювання "чорна ніжка" Астра Березень - початок квітня Через 7 -14 днів У фазі двох справжніх листочків Кінець травня На стадії розсади схильність захворювання "чорна ніжка" Чорнобривці Початок квітня Через 4-7 днів Через 2 тижні На початку червня, коли мине загроза поворотних заморозків Теплолюбна. Боїться заморозків. Добре переносить пересадку ЦінніяПочаток квітня Через 4-7 днів При рідкісному посіві можна обійтися без пікіровки На початку червня, коли мине загроза поворотних заморозків Теплолюбна. Боїться заморозків. Не любить пересадку Георгіна Кінець березня - початок квітня Через 5-7 днів При рідкісному посіві можна обійтися без пікіровки На початку червня, коли мине загроза поворотних заморозків Теплолюбна. Тривале цвітіння з липня до заморозків

Немає коментарів:

Дописати коментар